Historie

Letiště Vrátkov bylo založeno v roce 2004 Ing. Františkem Adamcem. Společně se skupinou pilotů z říčanska a českobrodska přijali čestný název „311. peruť“ československých letců RAF, kteří na frontách 2. světové války bojovali ve službách RAF proti nacizmu.

Z nedaleké vesnice Přišimasy pocházel pilot 311. československé bombardovací perutě RAF Oskar Lojka. Oskar Lojka zahynul společně s celou posádkou po sestřelení jejich Liberatoru BZ 995 dne 13. března 1944.

Na jejich počest bylo na letišti Vrátkov vybudované pietní místo. Pamětní deska byla odhalena 3. 9. 2005. Vzpomínkové akce se zúčastnili i dva vzácní hosté, bývalí příslušníci 311. československé bombardovací perutě, plukovníci letectva v záloze Petr Uruba a JUDr. Lubomír Úlehla.

Zázemí letiště Vrátkov tvoří věž, centrální hangár pro pět letadel a čtyři malé hangáry pro jedno letadlo. Nechybí ani koupelna s WC. Spaní je možné ve dvou obytných kontejnerech, přívěsu, případně na matracích ve velkém hangáru, vše ve vlastních spacích pytlech.

Centrum Prahy je vzdáleno cca 30 km. Pro dopravu na příměstský vlak do Prahy z Českého Brodu nebo Úval je možné využít taxi po tel. objednání.